Konkurs przyrodniczy pod haslem "W OGRODZIE" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Reszka   
sobota, 02 czerwca 2018 20:38
 
ogrody 1 ogrody 2
 
 
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w składzie Elżbieta Huć, Dawid Kowalczyk i Mateusz Wróblewski w dniu 24 kwietnia wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym pod hasłem "W ogrodzie". Konkurs mający charakter warsztatów odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kluczborku. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 9 zespołów z terenu woj. opolskiego. Zadaniem uczniów było wykazanie się wiedzą dotyczącą ekologii i zachowań proekologicznych, lecz motywem przewodnim były ogrody, powiązane z nimi rośliny, zarówno te uprawiane, jak i chwasty oraz pożyteczne dla roślinnego środowiska zwierzęta i współwystępujące szkodniki.
Tak więc młodzi "ogrodnicy" przystąpili do wykonania kompostu z przypadkowych surowców wtórnych, z których wiele należało odrzucić. Ekologiczny nawóz co prawda miał formę tylko papierową, ale dobór kompozytów, nawet prawidłowy, należało dodatkowo uzasadnić.
Równie ciekawym zadaniem było rozpoznawanie przedstawicieli fauny w ogrodach, jedynie na podstawie małego fragmentu ich postaci, a dotyczyło to piętnastu zwierzęcych, ptasich i owadzich osobników.
 
Kolejna konkurencja wymagała dopasowania nasion do nazw warzyw i jednej rośliny ozdobnej. Jak wygląda dojrzała postać źródła witamin, to każdy wie, ale z ziarenkami to już sprawa nie jest taka prosta, bo na przykład czerwone nasionka rzodkiewki, aż się prosiły, żeby je przyporządkować buraczkom.
 
Odrębny temat stanowiło pszczelarstwo. Z ulem nie było żadnych problemów, ale już kapelusz z dziwnym woalem, czyli gęstą siatką znany był niektórym zawodnikom tylko z filmów dokumentalnych. Do tego jeszcze należało rozpoznać dymiarkę, ramki i wirówkę, a wszystko to pośród innych branżowo przedmiotów.
 
Poziom trudności konkursu uczniowie ocenili jako wysoki, lecz atrakcyjne prowadzenie warsztatów, doskonałe przygotowanie, niezwykła dbałość o szczegóły i atmosfera sprawiły, że rywalizacja zeszła na plan dalszy, a udział w konkursie okazał się wyłącznie przyjemnością i poszerzeniem wiadomości.
 
Zasoby uczniowskiej wiedzy organizatorzy uhonorowali dyplomami i torbami upominków, które na długi czas będą przypominały udział w konkursie przyrodniczym i muzyczne przesłanie Jonasza Kofty: "Pamiętajcie o ogrodach".
 
Elżbieta Kapica
Poprawiony: sobota, 02 czerwca 2018 21:38