Wystawa w Muzeum PDF Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Karolina Reszka   
sobota, 02 czerwca 2018 20:40
wys1wystawa 3
wystawa2wystawa 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ( 5 maja) Zespół Placówek Specjalnych zorganizował wystawę zdjęć i prac uczniów w Muzeum w Praszce. Uroczyste otwarcie wystawy pt.: TACY SAMI, CHOĆ INNI miało miejsce 10 maja 2018. Naszą wystawę zaszczycili wszyscy zaproszeni goście, w tym burmistrz gminy Praszka pan Jarosław Tkaczyński oraz z-ca Burmistrza pani Danuta Janikowska. Rodziców naszych uczniów reprezentowała Prewodnicząca Rady Rodziców pani Teresa Ptak, natomiast delegacja uczniów oprowadzała zaproszonych gości po wystawie
Na wystawie prezentowane są zdjęcia młodych ludzi w różnych, życiowych sytuacjach. Jej celem jest pokazanie tego, co zwykle jest ukrywane, a mianowicie inności : „Każdy ma w sobie coś różniącego go od innych, a pewne rzeczy są po prostu bardziej odmienne niż inne. Ale my wszyscy – tak mi się zdaje- jesteśmy różnorodni na różne sposoby”. Jest to cytat zapożyczony z Raportu o życiu dzieci niepełnosprawnych .To jest też nasz świat. Jest to także myśl przewodnia naszej wystawy, która pokazuje osoby z niepełnosprawnością w zwykłych sytuacjach i stanach: w radości, w zamyśleniu, w tworzeniu, w poznawaniu świata, itd. Ta zwyczajność, która my jako nauczyciele placówki specjalnej, czy rodzice naszych uczniów mamy zaszczyt doświadczać na co dzień, a którą chcielibyśmy zaprezentować szerszemu gronu.
Wystawa składa się ze zdjęć i prac ze zbiory Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce, które zostały zrobione podczas różnych uroczystości wewnątrz i zewnątrz szkolnych. Na potrzebę wystawy do współpracy został zaproszony także profesjonalny fotograf, Michał Włoch. Podczas wystawy można podziwiać szkice uczniów autorstwa emerytowanego nauczyciela ZPS pana Jerzego Sikorskiego oraz refleksje rodziców dotyczące swoich dzieci. Wystawa została wzbogacona o prace uczniów oraz o eksponaty ich autorstwa
Wystawa ta ma być przełamaniem tendencji do ukrywania inności, a raczej działaniem mającym na celu zintegrowanie osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, a jednocześnie apelem o ich godne traktowanie. Jak mawia Anna Dymna wielka przyjaciółka osób niepełnosprawnych „ […] człowieka, który tak samo jak my ma uczucia, talent ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.”
Wystawa jest dostępna w Muzeum w Praszce do końca roku szkolnego. Serdecznie zapraszamy !
Poprawiony: sobota, 02 czerwca 2018 21:33