"Zielona Szkoła "nad morzem PDF Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Karolina Reszka   
sobota, 02 czerwca 2018 20:57

 

 

 

 SPRAWOZDANIE Z ZIELONEJ SZKOŁY w Jarosławcu

 

W dniach 14-18 maja 2018r, 8-oro uczniów starszych klas z naszej placówki wraz z nauczycielkami (p. E. Karczyńską i p. E. Kapicą) przebywało na „Zielonej Szkole” nad Morzem Bałtyckim w Jarosławcu w województwie zachodniopomorskim. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenie umiejętności życia w grupie, kształcenie postaw proekologicznych oraz poznawanie regionu nadmorskiego. Podczas wyjazdu realizowany był program dydaktyczno-wychowawczy zatwierdzony przez dyrektora ZPS.

Realizacji programu działań dydaktycznych towarzyszyły również inne zadania – odejście od stereotypowych tematów i pokazanie młodzieży, że nauka może być nie tylko ciekawa, ale również bliska typowym problemom dnia codziennego. Dążyłyśmy do tego, by wiedzę uczniowie nabywali poprzez indywidualne obserwacje.

Uczniowie zapoznali się z florą i fauną nadmorskiego regionu Polski, poznali nowe obiekty kulturalne i spotkali się z ciekawymi i życzliwymi ludźmi tamtej okolicy.

Podczas wycieczek pieszych i autokarowych uczniowie poznawali historie miast, naturalne środowisko i dziedzictwo kulturowe Wybrzeża. Zwiedzili m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, latarnię morską i przystań rybacką w Jarosławcu, port i piękną nadmorską promenadę w Ustce, płynęli statkiem po Bałtyku, a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gnieźnie, by mogli zwiedzić ważne dla historii Polski miejsce - katedrę na Wzgórzu Lecha.

Na dużą uwagę zasługują spacery brzegiem morza w różnych porach dnia. Stanowiły one źródło nie tylko profilaktyki zdrowotnej, ale przede wszystkim dostarczało licznych niezapomnianych wrażeń estetycznych. Wszyscy uczestnicy bowiem po raz pierwszy widzieli morze, plażę, wyjątkowy zachód słońca, mewy, rybitwy, kutry rybackie i świeżo złowione ryby, które mieli okazję sprawiać razem z prawdziwym rybakiem.

Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, spotkania przy ognisku, dyskoteki oraz wspólne spędzanie czasu były doskonałą okazją do integracji całego zespołu i sprzyjały tworzeniu korzystnych relacji nauczyciel – uczeń. Oderwanie od systemu klasowego umożliwiło nam nauczycielom poznanie uczniów w sytuacjach pozaszkolnych, dało możliwość głębszego, bardziej wszechstronnego poznania swoich wychowanków, ich zainteresowań, problemów i predyspozycji. Wyjazd uczniów był również dla nich idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności.

Nasi uczniowie zasługują na szczególną pochwałę, ponieważ ich sposób bycia i zachowanie było wzorowe i budziło zachwyt wszystkich, którzy mieli okazję ich poznać.

Śmiało można stwierdzić, że bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na „Zielonej Szkole” z pewnością pozostanie uczniom na długo w pamięci. A wszystko to dzięki nieocenionemu wsparciu wielu ludzi: począwszy od rodziców, przez p. Dyrektor, po zaprzyjaźnione z nią młode małżeństwo - A. i M. Tarchała ze Stanów Zjednoczonych.

Serdecznie wszystkim dziękujemy!

 

E. Kapica i E. Karczyńska

Poprawiony: środa, 20 czerwca 2018 06:25